مراقبت از كودك بيمار : درجه حرارت

مراقبت از كودك بيمار : درجه حرارت

در كودكان، دماي طبيعي بدن بين ۳۶ درجه تا ۳۷ درجه متغير مي‌باشد. درجه حرارت بالاتر از ۳۷.۵ عنوان تب در نظر گرفته مي‌شود. هيپوترمي به شرايطي گفته مي‌شود كه دماي بدن كودك پايين تر از ۳۵ درجه قرار گيرد. درجه حرارت بدن معمولاً به چگونگي فعاليت كودك و ساعات مختلف روز بستگي دارد. در هنگام صبح درجه حرارت در پايين ترين حد خود قرار مي‌گيرد زيرا در طول خواب فعاليت عضلات كم مي‌شود و در اواخر بعداز ظهر پس از فعاليت روزانه به بالاترين حد خود مي‌رسد. اولين شاخص شما براي آگاهي از تب كودك معمولاً پيشاني داغ او مي‌باشد. براي اطمينان از صحت برداشتتان  بايد دماي بدن كودك را با دما سنج اندازه گيري كنيد. از آنجائيكه  مركز كنترل درجه حرارت در مغز نوزادان كامل نشده است، در جه حرارت آنها  سريعتر از بزرگسالان  بالا مي‌رود . وقتي متوجه وجود تب در فرزند خود شديد بايد بعد از ۲۰ دقيقه مجدداً دماي بدن او را كنترل كنيد. گاهي فقط يك تغيير ناگهاني  گذاري مي باشد. نبايد براي بيمار بودن يا نبودن كودك فقط به دماي بدن او توجه داشته باشيد. گاهي كودكان با وجود  تب شديد كاملاً سالم هستند و گاه با وجود بيماري وخيم تب ندارند.

دماسنج‌ها:

سه نوع دماسنج اصلي وجود دارد – دما سنج جيوه‌اي ديجيتال و كريستال مايع

دماسنج‌هاي جيوه‌اي دقيق ترين ارزيابي درجه حرارت را در اختيار ما مي‌گذارند. از شيشه ساخته مي‌شوند و با انبساط جيوه و بالا رفتن آن در لوله شيشه‌اي درجه حرارت را نشان مي‌دهند. دو روش مختلف براي استفاده از دماسنج‌هاي جيوه‌اي در كودكان وجود دارد: در كودكان خردسال دماسنج را زير بغل كودك جاي ‌مي‌دهند. از شش يا هفت سالگي كه كودك به سني مي‌رسد كه مي‌توانيد به او اعتماد كنيد كه دماسنج را گاز نمي‌گيرد مي‌توانيد دما سنج را در دهان او بگذاريد.

براي خواندن دماسنج‌هاي جيوه‌اي ، آنرا بين انگشت شست و اشاره خود نگه داشته و آنرا بگردانيد تا جايي كه خط جيوه را روي صفحه مندرج پيدا كنيد.

دماسنج‌هاي ديجيتال : روش استفاده آساني دارند و براي كودكان در تمام سنين مناسب مي‌باشند. براي استفاده از طريق دهان  نسبت به دماسنج‌هاي خاص جيوه‌اي  امنيت بيشتري دارند. زيرا غير قابل شكستن مي باشند. دماسنج‌هاي ديجيتال با باطري كار مي‌كنند و به همين خاطر بايد هميشه باطري اضافي در دسترس داشته باشيد.

دماسنج‌هاي كريستال مايع ، داراي  صفحه حساس به حرارت در يك طرف و يك صفحه شماره دار در طرف ديگر مي باشند وقتي قسمت حساس روي پيشاني قرار مي‌گيرد شماره (درجه حرارت كودك) روشن مي‌شود. دماسنج‌هاي كريستال مايع دقت دماسنج‌هاي جيوه‌اي يا ديجيتال را ندارد ولي امن و سهل الاستفاده مي‌باشند.

اصول اندازه گيري درجه حرارت

نبايد بلافاصله بعد از دويدن كودك دماي بدن او را اندازه گيري كنيد.

  • هيچگاه كودك را با دماسنج درون دهانش تنها نگذاريد
  • اگر حادثه اتفاق افتاد و دماسنج جيوه‌اي در دهان كودك شكست قطعات شيشه را فوراً و به دقت از دهان او خارج كنيد. جيوه تمايلي به خروج از مخزن خود ندارد ولي اگر چنين اتفاقي افتاد بايد از كودك بخواهيد تا حد امكان آن را از دهانش بيرون بريزد با يك دستمال كاغذي تمام ريزه‌هاي جيوه را از دهان او جمع كنيد. اگر فرزندتان جيوه بلعيد به پزشك اطلاع دهيد.
  • اطمينان داشته باشيد كه هيچ شكافي روي مخزن جيوه وجود ندارد. اين وضعيت روي خواندن دماسنج تاثير مي‌گذارد
  • اگر دماسنج شكست فوراً آن را دور بياندازيد.

درمان افزايش دماي بدن 

افزايش درجه حرارت همزمان با بروز بيماري، روش بدن براي واكنش در برابر عفونتها مي باشد و علامت صف آرايي سيستم دفاعي بدن در برابر عفونت مي‌باشد. اگر درجه حرارت بدن فرزندتان بلا باشد، كودك شديداً آزرده و ناراحت مي‌شود. بنابراين پايين آوردن دماي بدن او اهميت پيدا مي‌كند. به اين منظور لباسهاي كودك را از تن او بيرون  آوريد و پتوي روي او را نيز كنار بزنيد و فقط او را با يك ملافه كتاني بپوشانيد اگر دماي بدن او به بالاتر از ۳۹ درجه افزايش پيدا كند، كودك با يك تي‌شرت آستين كوتاه و شلوارك و يا زير پوش و پوشك احساس راحتي بيشتري نسبت به داشتن پوشش بيشتر خواهند كرد.

اگر درجه حرارت كودكتان براي مدت بيشتر از نيم ساعت بالاي ۳۹ درجه بماند و كم كردن  پتوها و رواندازهاي او نيز كمكي  نكند سعي كنيد با اسفنج آغشته به آب ولرم دماي بدن او را پايين بياوريد. براي اينكار از بالاي سر كودك شروع كنيد و بعد تمام بدن را اسفنج بكشيد.

موثرترين روش كاهش تب در فرزندان  ، دارو درماني مي‌باشد. احتمالاً پاراستامول براي كودكان بهترين دارو مي‌باشد. زيرا عوارض جانبي كمي دارد. ضمناً يكي از فوايد آن در دسترس بودن اين دارو به شكل مايع است كه خوراندن آن به بچه‌هاي كوچك آسانتر است. اين دارو را نبايد بدون مشورت با پزشك بيشتر از ۲ روز به كودك بدهيد.

 استفاده از دماسنج ‌هاي جيوه‌اي و ديجيتال

هميشه بعد از استفاده از دماسنج آن را با آب سرد بشوييد به هيچ وجه دماسنج را با آب داغ نشوييد زيرا ممكن است سبب شكستن آن شود هميشه دماسنج را در قاب مخصوص آن و در مكاني قابل دسترسي قرار دهيد.

روش زير بغلي :

در صورت امكان براي اين روش از دماسنج جيوه‌اي استفاده كنيد.

۱- دما سنج‌را انتهاي بالايي نگه‌داريد و به شدت تكان دهيد تا جيوه زير درجه oc 35 يا  of95قرار گيرد. كودك را روي پاي خود گذاشته و بنشينيد بطوريكه رو در روي شما نباشد. دماسنج را در دست راست خود گرفته و بازوي چپ كوچك را بلند كنيد تا زير بغل او باز شود.

۲- دماسنج را در زير بغل كودك قرار دهيد و بازوي او را روي آن پايين بياوريد. بازوي كودك را به مدت ۲ دقيقه (يا طبق توصيه توليد كنند) در اينحالت نگاه داريد، بعد آن را برداشته و بخوانيد.

توجه وقتي دماسنج را در زير بغل كودك قرار مي‌دهيد درجه حرارتي كه دماسنج نشان مي‌دهد oc6/0يا ۱ درجه فارنهايت پايين تر از دماي واقعي بدن كودك را نشان خواهد داد.

(توضيح شكل )مخزن دماسنج را در زير بغل كودك قرار دهيد.

استفاده از دماسنج از طريق دهان:

در صورت امكان در اين روش از دماسنج‌هاي ديجيتال استفاده كنيد.

  • از كودك بخواهيد تا دهانش را باز كرده و زبانش را بلند كند.
  • از كودك بخواهيد تا نوك زبانش را محكم به پشت دندانهاي پيش تحتاني خود فشار دهد. اينكار دماسنج را در جاي خود ثابت نگاه خواهد داشت. سپس از او بخواهيد لبهايش را و نه دندانهايش را ببندد
  • دماسنج را ۲ دقيقه (يا طبق توصيه سازنده آن) در دهان كودك بگذاريد، بعد آن را برداشته و رقم روي صفحه‌را بخوانيد.

استفاده از دماسنج‌هاي نواري كريستال مايع :

طرف حساس به حرارت دماسنج را به دقت روي پيشاني كودك قرار دهيد. درجه حرارت در سمت بيروني نوار روشن خواهد شد.

 

ترجمه و تالیف: علیرضا مرادی آورزمانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید محصول با موفقیت حذف شد. بازگردانی محصول
  • هیچ محصولی در سبد وجود ندارد.