پرسش و پاسخ

برای پرسیدن سوال خود از صفحه تماس با ما استفاده کنید.

بی شک لالایی یا آواز برای فرزندی که در شکم دارید آرامش بخش است. برای کودک شما اهمیتی ندارد که صدای شما از پشت گوشی و بَم مثل اینکه از داخل یک کوزه صحبت می کنید، بنظر آید؛ در هر صورت برای گوش ها، احساسات و مغزش لذت بخش و شنیدنی است.

همیشه برای کودک تان کتاب داستان بخوایند. گاهی اوقات آسانترین روش این است که از واژگان شخص دیگری را برای سخن گفتن با کودکتان استفاده کنید. وقتی که شما صامت ها و موصت های واژگان را نمی دانید کافی است چند کتاب مورد علاقه فرزندتان را تهیه کنید و در حالی که کنار شما بر روی کاناپه ای نشسته بغل کنید و شروع بخواندن کتاب داستان کنید.(به انضمام اینکه اَدای شخصیت های داستان را درآورید و برای هر کدام از آنها صدای مضحکی بگذارید)

اگر شما می خواهید از عملکرد مغزی بالایی برخوردار باشید ، در عین حالی که کودک خود را تشویق به مشارکت در داستان می کنید ، با قصه سرایی مغز خود را ارتقا می دهید.

اگر کودک تان اظطراب و دلواپسی ناشی از دور شدن از شما را دارد شما می توانید صدای خود را در حالی که کتاب مورد علاقه اش را باصدای بلند می خوانید یا لالایی برایش می گویید ضبط کنید تا وقتی که از هم دورید او به ان گوش کند. مادری در این باره می گوید :« من شبِ قبل از  مسافرتم، صدای خود را در حالیکه لالایی مورد علاقه فرزندم را می خواندم ضبط کردم و با اینکه صدای ضبط شده ام خیلی گوش خراش بود اما فرزندم خیلی دوست داشت و گوش کردن به لالایی ضبط شده ام به او کمک کرد تا با خیال راحت بخوابد.

خوش و بش که فقط محدود به بچه های بزرگسال نمی شود و شاید اندکی عجیب بنظر برسد که شما با کودک در گهواره و شیرخوار هم بخواهید صحبت کنید اما شیرخواران و کودکان نوپا عاشق وراجی های مادرشانند. قوه اداراک شما به گسترش مهارت های کلامی کودک تان کمک می کند و او می تواند ارتباطات خود را با کودکان بزرگتر از خود بهبود ببخشد.
زمانی که کودک شما به سن نوجوانی رسید و در مورد همه چیز و همه کس نظر می دهد و سخن می گوید شما فقط بایستی آنها را تشویق کنید که همواره نظرشان را در جمع بگویند.

مامانی! برایم با صدای بلند آواز بخوان!” فرزند داخل رحم شما اهمیت نمی دهد که کیفیت صدای شما در حد یک آواز خوان حرفه ای است یا به گوش خراشی کسی است که زیر دوش برای خودش آوازی را زمزمه می کند ، باشد. او فقط می خواهد که صدای آواز شما را بشنود و ریتم موسیقایی هماهنگی را از زبان شما بشنود.

متن خوانی، به زبان آوردن افکار نهفته در ذهن یا هرچیزی که جنین داخل رحم را در معرض صدای منحصر بفرد مادرش قرار دهد، برای او بسیار عالی و مفید است. اما مطمئن شوید تا آنجایی که می توانید خونسردی خود را حفظ کنید و به خود اصلاً استرس وارد نکنید. اگر شما از آواز های خشن یا پر سر و صدا لذت نمی برید کودک شما هم به این نوع از آوازها عادت نمی کند و خو نمی گیرد.

گاهی اوقات در زندگی تان واژه ای را نمی یابید که عمق عشق و علاقه تان را با آن ابراز کنید. حرکات بدن شما فرزندتان را تسلی می دهد. از این طریق شما با حرکات طبیعی بدن خود با او ارتباط برقرار می کنید و به او می آموزید وقتی که در آغوش شما آرام و قرار ندارد ، آرامشش را حفظ کند وبه این ترتیب شما تکنیک “تاب دادنِ مامانی” را آغاز می کنید.

هیچ انسانی برای بازی کردن خیلی جوان یا خیلی پیر نیست! با فرزند خود چند تا سرگرمی دوست داشتنی با قرار دادن اشیای جالب و باحال بر روی جاهای مختلفی از شکم تان داشته باشید و صبر کنید که بچه داخل رحمتان جابجایی اجسام بر روی شکم تان را با ضربه یا لگد پاسخ دهد. شما می توانید همین کار را با تلنگر های آهسته بر روی شکم تان امتحان کنید و منتظر پاسخ بچه در داخل شکم باشید.
اما از پیش مطلع باشید که بچه داخل رحم نیز برای خود وقت بازی دارد و ممکن است شما را ساعت سه صبح با لگدی آرام به دنده تان شما را بیدار کند.

مدیتیشن مخصوصاً با همراهی یکی دیگر بسیار لذت بخش خواهد شد. اگر قصد دارید به مخیلات و افکار درون ذهن تان فرو روید برای درک قصد و احساس فرزندتان مدیتیشن را با او تمرین کنید.
با چشمان بسته، بر قلب خود تمرکز کنید و انرژی درونی خود را ساطع کنید. سپس از فرزند داخل رحم تان سوال بپرسید و به پاسخی که به قلب شما می دهد گوش فرادهید. اصلاً بخود فشار نیاورید! شما فقط می خواهید با فرزندتان خوش بگذارنید و بس.

نامه ای به فرزند به دنیا نیامده خود بنویسید و در آن اشاره کنید که چه احساسی نسبت دوران بارداری و نسبت به مسائل جاری در اطراف خود دارید، برایش از ویار دوران حاملگی تان و اینکه چه چیز هایی را در این دوران هوس می کنید ، ازینکه چقدر برای به دنیا آمدنش خوشحالید و لحظه شماری می کنید، از امیدها و آرزوهایی که برای آینده اش دارید و از هر چیزی که در آینده شما را به یادش خواهدآ سخن بگویید. بهترین قسمت این نامه نگاری این است که وقتی فرزند شما بزرگتر شد شما این نامه را می توانید برایش بخوانید.

نامه سرگرمی خوبی است، اما ضبط فیلم از آن هم بهتر است. از ماههای آغازین بارداری خود فیلم بگیرید و در آن تغییرات فیزیکی و روانی که برایتان پیش می آید را بازتاب دهید مثلاً چند کیلو وزن اضافه کردید، چه بچه نازی خواهید داشت ، چه فیلم هایی را می خواهید در این دوران نگاه کنید، چطور بوی کره بادام زمینی حالتان را بد می زند؛ و از هر چیزی که شما دوست دارید با او در میان بگذارید، سخن بگویید.

با شریک زندگی خود نوبتی چشم بزارید و در حالی که یکی از شما به دیگری دستور می دهد تا اَدای بچه ای در رحم مادرش را در بیاورد، فرزند متولد نشده خود را برای تولدش آماده کنید. از او در مورد مرحله جدید زندگی تان که شما به واسطه تولدش وارد آن می شود سوال کنید- چه چیزی دوست داری ، چه چیز هایی را می خواهی که تغییر کند، چه چیزهای جدیدی باید بشناسی. این تمرین می تواند شما را از تغییراتی پس از تولد فرزندتان باید ایجاد کنید، مطلع می سازد.

هر چی قدیمی تر بهتر! ایجاد یک فضای دِنج و راحت هم به فرزندتان و هم به هویت جدید مادرانه تان کمک می کند تا خودتان را با تغییراتی که در دنیای واقعی تان رخ می دهد تطابق دهید. از اینرو حس انجام کارهای جدیدی که تا قبل از این مرحله از زندگی انجام نداده اید را در خود تجربه خواهید کرد بطوریکه این توانایی را در خود حس می کنید که می خواهید فضایی راحت و ملموس را برای فرزند خود خلق کنید.

اگر کاری تا الان انجام نداده اید فقط به عشق ورزیدن به فرزندتان تمرکز کنید. او را از عشق خود سیراب کنید. عشق مادرانه شما برای او کافی است.
درحالیکه تغییر در هورمن های بدن تان در طول دوران بارداری تا تولد کودک، شما را حساس و آشفته می کند، بکارگیری روش های فوق در ساخت بنیان محکم ارتباطی بین شما و فرزند در حال رشد تان موثر خواهد بود.
این بنیان ارتباطی به شما کمک خواهد کرد که از نگاه و حس منفی نسبت به کودک متولد نشده تان خلاص شوید. در نهایت آن هویت و نقش مادرانه ای که از این زمان به بعد بر عهد خواهید داشت را به یاد شما می آورد.